Mít či nemít vlastní bazén

Bazény se u nás v současné době staví téměř v každém větším rodinném domě, buď jako zahradní bazény nebo jako vnitřní bazény v samostatné bazénové hale přístupné z obytného prostoru domu. Bazény se staly součástí vybavení rodinných domů, kde vytváří prostředí vhodné ke každodenní relaxaci. Bazén je však nevratná investice, která na jedné straně zvyšuje hodnotu nemovitosti, na druhé straně však bude zatěžovat majitele nemovitosti provozními náklady po celou dobu užívání stavby. Bazén jako stavba nepatří k levné součásti bydlení. Vedle značných investičních nákladů představuje podstatný podíl na provozních nákladech celé budovy.
dom
Venkovní bazén může zvýraznit zahradní architekturu kolem domu a vytvoří ideální možnost trávit aktivně příjemné chvíle odpočinku v klidném soukromí letní zahrady. V zimním období se však venkovní bazén může stát pro majitele dokonce až noční můrou. Bazén se může stát pro majitele přítelem, kterého se však velmi špatně zbavuje.

Stavebník, který se rozhoduje jak nadstandardně si vybaví svoji nemovitost, by si měl předem odpovědět na několik základních otázek:

  • potřebuji a budu i v budoucnu používat vlastní bazén?
  • kolik peněz mohu na stavbu a trvalý provoz bazénu dávat?
  • kdo se bude o provoz bazénu starat?
  • chci stavět a provozovat dům ekologicky?

V této kapitole je uvedeno několik hledisek, která by mohla pomoci při vyhodnocení investičního záměru stavebníka – občana.

Vynechám rozhodování majitelů penzionů, hotelů a podobných objektů. Pro ně platí poněkud jiné podmínky, které vychází z inzerované kvality nabízených služeb. V těchto objektech bude bazén součástí provozu ubytovacího komplexu aniž by se přímo podílel na vytváření zisku. Rozhodnutí o výstavbě bazénu tak více závisí na zařazení objektu do určitého standardu než na přání investora.