Povrchová úprava bazénu a jeho okolí

Povrchová úprava vnitřního povrchu bazénů závisí na konstrukci bazénu. Fóliové, laminátové polypropylenové bazény a bazény z nerezavějící oceli mají povrchovou úpravu provedenou v rámci vlastní konstrukce.
Nátěr betonové konstrukce je investičně nejlevnějším řešením. Životnost nátěrů je poměrně malá a proto se musí počítat s obměnou nátěrů přibližně jednou za 2-3 roky. Specielní nástřiky na bázi PE nebo PVC mají životnost delší, která se blíží 10 rokům, ale jsou výrazně dražší. Při aplikaci nátěru se musí přesně dodržet výrobcem předepsaný postup. Povrch musí být čistý, bez prachu a pro aplikaci většiny nátěrů musí být betonový povrch suchý a vyzrálý. Pokud se nedodrží technologický postup (většinou se zkracuje doba zrání betonu), bude se nátěr dříve nebo později odlupovat.
Obložení betonového bazénu fólií je poměrně snadný způsob ošetření betonových bazénů. Materiálem jsou fólie z měkčeného PVC se skelnou výztuží, která zvyšuje mechanickou odolnost fólie a zabraňuje jejímu natahování. Používají se fólie různých výrobců, které se dodávají v celé škále barev. Pod fólii se zpravidla montuje tepelná izolacetkanina, která se lepí na konstrukci bazénu a současně zakrývá drobné nerovnosti podkladní konstrukce a změkčuje povrch bazénu na dotek. Tkanina umožňuje pohyb fólie během jejího napínání při napouštění bazénu. Někteří výrobci fólií dodávají tkanina napuštěné protiplísňovým přípravkem. Fólie vytváří povrchovou úpravu v bazénu včetně barevného řešení a slouží současně i jako hydroizolace bazénů. Povrch fólie se dobře udržuje, ultrafialové paprsky v kombinaci s chlorem ve vodě mohou způsobit vyblednutí fólie. Nevýhodou fólií je snadné mechanické poškození. Fólie se svařují horkovzdušně na místě, stejným způsobem se dají provádět i případné opravy při mechanickém poškození fólie. Některé systémy mají doplňkové prvky pro napojení prostupů, hrany a kouty takovou specielní tovární úpravu, že umožňují přímé natavení fólie na kovové prvky (obr. 7).
kovove prvky
Keramický obklad bazénu je nejdražší forma povrchové úpravy s nejdelší životností. Obklady se lepí speciálními lepidly na vytvrzený betonový povrch opatřený hydroizolační stěrkou. Pro obklad je nutné volit bazénovou keramiku s nízkým stupněm nasákavosti, pro venkovní bazény mrazuvzdornou. Keramické výrobky, vyráběné jako bazénová keramika, jsou komplexní systémy včetně tvarovek pro řešení koutů a hran bazénu, přelivných hran a celých žlábků. Součástí výrobního programu bývá i úprava žlábků pro vsazení krycích podlahových roštů (většinou plastových, které mohou být v různých barevných odstínech) a odtokových tvarovek. Další možností je obložení bazénu mozaikou, která na rozdíl od obkladů z klasické keramiky umožňuje snadno vytvořit téměř jakýkoliv tvar bazénu. Před pořízením obkladu bazénů z keramiky nebo skleněné mozaiky je vhodné konzultovat řešení s dobrým odborníkem nebo firmou, která obklady provádí.
mozaika