Barevné řešení vnitřního povrchu bazénu

Barva vody v bazénu závisí na několika faktorech. Nejdůležitější podmínkou je čistota a průhlednost vody v bazénu. Většina lidí považuje vodu v nádrži za čistou tehdy, jestliže je zbarvena do modra. Ve všech reklamních publikacích pro letní dovolenou se prezentuje jak voda volného koupání tak voda v bazénech jasně modrá. Modrá voda a nad ní modrá obloha se spojuje s představou klidných odpočinkových dní u čisté vody.
Špatná kvalita vody se projevuje rozvojem řas a sinic a výsledkem je zelená až hnědozelená barva vody, tento jev se běžně vyskytuje v přírodních nádržích v horkých letních dnech. Proto se voda, která má zelený odstín, považuje většinou návštěvníků za nedůvěryhodnou přesto, že kvalita vody v bazénu je podle rozboru vynikající a voda je průhledná až na dno.
Aby se dosáhlo modrého odstínu vody, používají se pro vnitřní povrchy bazénů barvy: bílá a všechny odstíny modré až po tyrkysovou. Pokud se pro část povrchu použije tmavomodrý odstín, měl by na zbývající povrch být použit velmi světlý až bílý. Při hloubce vody kolem 1m a větší se světle modrého odstínu vody dosáhne bílou barvou povrchu bazénu. U vnitřních bazénů se na odstínu vody může podílet i nevhodné barevné řešení okolí bazénu, které se může podílet na zbarvení vody hlavně tam, kde prostor bazénové haly není dostatečně prosvětlen (nízký strop, malá okna). Rozhodně by se na vnitřním povrchu bazénu neměla vyskytovat zelená, žlutá nebo dokonce hnědá barva (kromě případných znaků, kreseb nebo nápisů, kdy tyto barvy nepřesahují 5% povrchu barevné plochy).
Šedá barva povrchu bazénu (bazény betonové s omítkou na bázi cementu, nerezové bazény v tmavém interiéru) způsobí při hloubce vody přes půl metru zelené zabarvení vody. Výjimkou jsou bazény venkovních koupališť, ve kterých se na hladině ploše odráží obloha. Odrazový efekt oblohy tento zelenavý odstín odstraňuje. Bazény z nerezového plechu v interiéru vykazují odstín odpovídající zbarvení stěn a stropu v okolí bazénu a podle hloubky se mění zelenavý odstín vody. Stačí lehký zákal vody a voda v takto barevně řešeném bazénu zezelená. Stavebníkovi doporučuji, aby barevné řešení bazénu nenechal náhodě. Zkušený architekt by měl poradit, jak při výběru barev postupovat tak, aby vzhled bazénu odpovídal představám majitele bazénu.
(barevné) obr. 9, obr.10