Hledisko rodinného režimu

Bazén by si neměl pořizovat nikdo, kdo nemiluje vodu. Možná, že takových lidí není mnoho. Ale pořizovat si bazén jen proto, aby sousedé věděli, že na to máme, je nesmysl.

Stavět bazén jen pro vyžití dětí také nemusí být správné řešení. Výstavba domu s bazénem bude trvat nejméně dva roky. Podle věku dětí je to doba, během které děti rostou, ale nemohou bazén využívat. Po napuštění bazénu se musí zajistit, aby se děti bez dozoru dospělých nemohly k bazénu dostat. Majitel bazénu si musí uvědomit, že děti po nějaké době odhalí princip i velmi složitého zabezpečovacího systému. Klíč uschovaný ve skříni není řešení. Do šesti let nejmladšího dítěte v rodině nesmí být nikdy děti ponechány sami u bazénu ani minutu. Také starší děti by neměly být u bazénu ponechány bez dozoru. Stavebník by měl uvážit, jak bude schopen uhlídat děti, aby se v bazénu neutopily. Bezdětní majitelé bazénu by měli zvýšit ostražitost při každé návštěvě přátel nebo rodin s dětmi.

Jeden z případů (4.12.2005): „Chlapec zřejmě chodil po krytu bazénku a ten se pod ním propadl,“ řekl mluvčí policie. Dítě z bazénu vytáhli rodiče. Chlapec nedýchal a byl v bezvědomí. Při resuscitaci rodičům radila po telefonu dispečera záchranné služby. Zdravotníkům se po příjezdu podařilo obnovit základní životní funkce dítěte, bylo ale stále v bezvědomí. Letecká záchranná služba je přepravila do pražské nemocnice Motol. Přestože pro dítě přiletěl vrtulník, který chlapce ve vážném stavu transportoval do pražské motolské nemocnice, hoch po převozu do nemocnice zemřel.“Do nemocnice byl přivezen ve stavu, který byl absolutně neslučitelný se životem,“ sdělila mluvčí nemocnice.
zakryti
Je mi líto rodičů, kteří se dnes trápí a dávají vinu svému rozhodnutí postavit si u domu bazén. Přitom stačilo věnovat větší pozornost zakrytí bazénu pro zimní odstávku.

Do jakého věku budou děti ochotny využívat bazén? Na tuto otázku bývá nejsložitější odpověď. Vycházet z rodičovských přání a představ o jejich vývoji a chování bývá mylné. Mezi desátým a dvacátým rokem života se rozhoduje nejen o vztahu dětí k rodičům, ale děti si postupně vytváří vlastní hodnotová kriteria, o kterých většinou rodiče vůbec nemají ani zdání. Současná výchova k asertivnímu chování a možnosti cestování vedou k větší nezávislosti a menší ochotě zůstat s rodiči v rodném hnízdě. Rozhodnutí mladého člověka o odchodu z domova trochu oddálí jeho finanční možnosti. Rodiče by nikdy neměli předpokládat, že své dospělé „dítě“ udrží doma.

Při rozhodování o stavbě bazénu by se měla vzít v úvahu také změna mentality dětí v pubertě. Pravděpodobně od páté třídy základní školy se děti začnou scházet s kamarády a volný čas budou doma trávit stále méně. Začne je lákat divočení se svými vrstevníky na veřejném koupališti než plavání proti proudu v malém bazénu doma. Bude to pro ně podobný rozdíl jako mezi jízdou na kole s partou v přírodě a mučením se na rotopedu.

Co bude s bazénem, když majitel sám nebude mít dost času bazén využívat? Bazén, aby měl smysl, musí být připraven k použití kdykoli si to majitel bude přát. Voda by se měla nepřetržitě upravovat a u vnitřních bazénů také dohřívat na potřebnou teplotu. Vzduch v místnosti kolem bazénu se musí ohřívat na potřebnou teplotu a ze vzduchu nad bazénem se musí odstraňovat vlhkost…Stavebník by se měl zamyslet nad svým současným a hlavně budoucím způsobem života i života své rodiny v novém domě:

  • používám víkendové bydlení?
  • odjíždím na dlouhodobé pobyty mimo dům?
  • jak trávím dobu odpočinku?
  • opravdu chci a budu využívat vlastní bazén?
  • nestačí nám jen vířivka nebo sauna?

Pravdivé odpovědi na výše položené otázky mohou pomoci se správně orientovat při rozhodování o stavbě vlastního bazénu. Pokud z této úvahy vyjde závěr, že bazén se bude s domem stavět jako jeho nedílná součást, může stavebník pokročit k dalším úvahám.